Otogarda ’emekliye indirim’ denetimi

Emeklilere geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanan kararla otobüs biletlerinde yüzde 20 indirim imkanı getirildi. Alınan bu kararın ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı ekipler, Esenler Otogarı’nda kurala uyulup uyulmadığıyla ilgili denetim gerçekleştirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan “Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte, uygulanabilirliğin artırılması, caydırıcılığın sağlanması, taşımacıların mevzuattaki boşluklardan yararlanmaması, mevzuatın adil ve sürdürülebilir şekilde uygulanması amacıyla değişiklik yapıldı.

Düzenlemeyle, otobüslerle şehirler arası seyahat edecek emeklilere yüzde 20 indirimli bilet alma imkanı sağlandı. Alınan bu kararla ilgili olarak Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü ekipleri saat 14.00’da başlayarak Esenler’deki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda şehirlerarası otobüslerde emeklilere yönelik yüzde 20 indirimin uygulanıp uygulanmadığına yönelik denetim gerçekleştirdi.

“KURALA UYMAYAN FİRMALARA 5 UYARI CEZASI”

Denetim Şube Müdürü Faruk Oğuzhan uygulama hakkında bilgi vererek “Hiçbir koşulu olmadan tüm emekliler yüzde 20 indirimle bilet alabiliyorlar. Özellikle bayramda bu indirimin uygulanıp uygulanmadığına dikkat ediyoruz. Eğer kurala uymuyorlarsa biz bunu tespit ettiğimizde firmanın yetki belgesine yönetmelik kapsamında 5 uyarı ceza puanı veriyoruz” dedi.

Oğuzhan, şöyle devam etti:

– Bu ceza puanını kaldırmak istediklerinde 2 bin küsür lira bedel yatırarak bu uyarı cezasını kaldırabiliyorlar. Şikayet kanallarımız her zaman açık. Yüzde 20 indirim yapmayan firmaları Ulaştırma Bakanlığımızın internet sitesinden bize bildirebilirler. Bildirmeyenler ise CİMER’den şikayetlerini dile getirebilirler. Bu şikayetleri mutlaka değerlendiriyoruz. Firmanın savunmasını alıyoruz kusurlu görünen firmalar hakkında da idari işlem yapıyoruz.

“İNDİRİM YETERLİ DEĞİL”

Emekli vatandaş Ömer Kılıçoğlu ise “Yüzde 20 indirim yeterli değil. Benim emekli maaşım 10 bin 542 lira. Bu maaşla ne yapabiliriz? Yüzde 20 değil yüzde 100 yapsalar da değişen bir şey olmuyor” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir